PROJEKTID

OHUTUSPROJEKT „TUNNEN, TEAN, OSKAN.“

Rõuge Lasteaia koolieelikud osalevad maakondlikus ohutusprojektis „Tunnen, tean, oskan“. Projektis kaasa tegevad eksperdid arutlevad koos lastega ohtude olemuse üle ja harjutavad läbi praktiliste tegevuste ohuolukordi ennetama ja õigesti käituma.

Projektis osalevad Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Kaitseliit, Punane Rist, Lastekaitse Liit ja Naiskodukaitse. Käsitletakse liiklusohutuse, vägivalla, tule- ja veeohutuse, metsas eksimise, esmaabi, internetiohutuse ja evakuatsiooni teemasid.

Projekt kestab terve õppeaasta vältel ning lõpeb kevadel laste tööde näitusega Võru Maksimarketis ning ühise ohutuspäevaga Võru Spordikeskuses.

EESTI-LÄTI KOOSTÖÖPROJEKT „LAPSED JA OMAKULTUUR“ („SURROUNDED BY HERITAGE“)

Projektis osalevad Rõuge Lasteaia Mõniste tegutsemiskoha rühmad.

Projekti eesmärk on kasvatada Vana-Võromaa ja Setomaa laste ning noorte teadlikkust kohalikust keelest ja kultuurist. Eesmärgi täitmiseks on vajalik suurendada kohaliku keele ning kultuuri nähtavust ja kuuldavust haridusasutustes. Igapäevase õpikeskkonna rikastamine omakultuuri ja kohaliku keelega võimaldab noori siduda pärandkultuuriga loomulikul moel ning ilma lisanduvate ainetundideta. Kasutades parimaid kaasaegseid teadmisi ruumist kui inimese heaolu ja õppimise mõjutajast, kujundatakse olemasolev füüsiline õpikeskkond kohalikku pärandkultuuri kajastavaks ja edendavaks. Koostöös Läti partneritega luuakse nelja kultuuriruumi peale ühine strateegia kohaliku pärandkultuuri toomiseks haridusasutustesse ja piloteeritakse strateegia toimimist 7 koolis ja 7 lasteaias (üks kool ja üks lasteaed igast osalevast omavalitsusest). Projekt algab hetkeolukorra kaardistamisega ning lõpeb piloteerimise mõju analüüsiga. Projekti lõpusündmuseks on 2026. aasta lõpus Vana-Võromaa ja Setomaa ühine haridusfoorum ning maakondliku “Uma leppe” sõlmimine. Foorumil jagatakse parimaid praktikaid teiste haridusasutustega ning planeeritakse lahenduste laiemat rakendamist vana-võromaa ja seto kultuuriruumis.

KIUSAMISEST VABAKS

Kiusamisest vabaks lasteaia projektiga on liitunud Tõrukeste ja Marjakeste rühmad.

Projekt „Kiusamisest vaba lasteaed“ on Taani metoodikal põhinev. Sihtgrupiks on lapsed, lasteaiaõpetajad, lapsevanemad ja teised lapsele olulised inimesed. Kuna projekt lähtub lastest, siis oluline on see, et kiusamise puhul pole küsimus halbades lastes vaid halbades käitumismudelites. “Kiusamiseks vabaks” projekt keskendub kogu laste rühmale tervikuna.

Info: www.kiusamisestvabaks.ee

KEELEPESA PROJEKT

Keelepesarühma projektiga on liitunud Lepatriinude ja  Puhhikeste rühmad.

MIÄ OM KEELEPESÄ?

Keelepesä om latsihoiurühm, latsiaiarühm vai terve latsiaid, miä tüütäs tävveligu keeletsukõlusõ moodu perrä ja sääl kõnõldas latsiga egän olokõrran kõik aig õnnõ uma maa põlist paigakiilt – Vana-Võromaal võro kiilt.

Keelepesä tsiht om tutvusta latsilõ uma kodokandi põlist kiilt, kultuuri ja kombit ni julgusta täüskasunuid kõnõlõma latsiga uma kodokandi keelen ja uma kodokandi kultuuri edesi andma.

MIS ON KEELEPESA?

Keelepesa on lastehoiurühm, lasteaiarühm või terve lasteaed, mis töötab täielikul keelekümblusmeetodil ja seal kasutatakse lastega suheldes igas olukorras kogu aeg vaid oma maa põlist piirkonnakeelt – Vana-Võromaal võru keelt.

Keelepesa eesmärk on tutvustada lastele oma kodukandi põlist keelt, kultuuri ja kombeid ning julgustada täiskasvanuid lastega oma kodukandi keelt kõnelema ning neile oma kodukandi kultuuri edasi andma.